16 Ekim 2015 Cuma

Sonbaharın Büyüsü: Sanatın Doğuşu

Herkese selamlar :')

Yaz sezonu bitti, etkinlik rehberi açıldığı için bilet aldığım ve gidip gördüğüm etkinlikleri sizlerle paylaşmak istedim. Ekim ayı ortasında yaz bitti diyorum çünkü İzmir'de kısa kollu ile dışarı çıkma henüz son bulmadı. Sadece tatlı bir serinlik var :)
Neyse ben heyecanla sanat etkinlikleri takvimini inceleyip, yer bulabildiğim veya görme fırsatı bulduğum bir iki etkinlikten bahsedeceğim.
İlk olarak Arkas Sanat Merkezi'nde yer alan ve beni çok heyecanlandıran İzmir: Yarınlara Bir Miras isimli fotoğraf sergisine değineceğim. Aslında fotoğraf sergisi olduğu için fotoğrafların fotoğrafını çekip koymak işin büyüsünü bozuyor diye düşünüp, bu yüzden en beğendiğim tek bir fotoğrafı koydum. Sergiyi  18.09.2015 - 15.11.2015 tarihleri arasında görmeniz mümkün. Ziyaret gün /saatleri ise salı ve pazar günleri 10.00 - 18.00, perşembe 10.00-20.00, pazartesileri kapalı; tüm ziyaretler ücretsiz.
Dilerseniz galerinin sitesinden de bilgi için faydalanabilirsiniz: (http://www.arkassanatmerkezi.com/)

İnsanoğlunun toplu yaşam merkezi olan kentler, yaşam mekanlarımız olmanın yanı sıra bizden önceki nesillerin bize bıraktığı ve bizim de gelecek nesillere bırakmamız gereken emanetlerdir. Tarihin farklı dönemlerine ait fiziksel, sosyal ve kültürel değişimler yaşayan kentlerin geleneksel dokusundan, yeni gelişen kimliğine tanıklık eden en kıymetli kaynaklar ise kent fotoğraflarıdır. 
Bu noktadan yola çıkarak, 2015 yılının İzmir’ini gelecek nesillere aktarabilmek adına Arkas Sanat Merkezi ve IFOD (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) işbirliği ile hazırlanan bu sergide; İzmir’i diğer kentlerden farklı kılan, İzmir’e değer katan ve İzmir’e özgü unsurlar mercek altına alındı. Kentin mimarisi, doğası, insanları, iş ve yerleşim alanları gibi kentteki toplumsal ve kültürel yaşama ilişkin ipuçları verecek pek çok farklı konu yaklaşık bir yıl süren çekimlerin ardından seçilen fotoğraflarla ölümsüzleştirildi.
Sanatçılar kendi objektiflerinden, Basmane, Bergama, Bornova, Karşıyaka, Kordon, Ödemiş, Urla gibi kentin çeşitli ilçe ve mahallerlerinde görülmesi ve hatırlanması gereken güzellikleri fotoğrafın evrensel dilini kullanarak yansıttı. 
“İzmir: Yarınlara bir Miras” isimli fotoğraf sergisi, Türk ve uluslararası fotoğraf sanatçılarının objektifinden İzmir’in bugününü belgeleyerek yarınlara taşımayı hedefliyor. 
Sergide eserleri yer alacak sanatçılar:
Arjantin
Nicolas Berlingieri 
İspanya
Gabriel Brau
İtalya
Virgillo Bardossi
Valter Bernardeschi
Gulio Veggi
Mario Cioni
Kanada
François Nadeau
Macaristan
İstvan Kerekes
Pakistan
Muhammad Jahangir Khan
Polonya
Wojtek Laski
Tayland
Dow Wasiksiri
Türkiye
Atilla Özdemir
Beyhan Özdemir
Murat Germen
Nilgün Özdemir
Selim Bonfil
Yusuf Tuvi
Ukrayna
Alexander Karvat

IZMIR: A LEGACY FOR TOMORROW


Cities, as centers of living together, are also entrusted to us from the previous generation and which we will entrust to the next generation, in addition to their function of being living spaces. Physical, social and cultural changes that cities experience over time in different historical periods, the traditional texture, the newly developed identity are most importantly found in city photographs. Taking this as a starting point, the exhibition was prepared in collaboration between Arkas Art Center and IFOD (Izmir Art of Photography Association) to pass on the Izmir of 2015.
The focus was the specifics of Izmir that distinguished it from other cities, adding value to the city. The architecture of the city, its nature, people, business and residential districts, which give clues to the social and cultural life of the city, have all been immortalized through a selection of photographs made over a year. The artists used their lenses to show the memorable beauties of the various districts and neighborhoods of the city, Basmane, Bergama, Bornova, Karşıyaka, Kordon, Ödemiş, Selçuk, Urla, using the universal language of photography.
The photography exhibition “Izmir: A Legacy for Tomorrow” aims to document and leave behind for generations to come the present of Izmir through the lenses of photography artists from Turkey and abroad.
Bahsetmek istediğim bir diğer etkinlik ise İstanbul'da çok beğenilen ve İzmir'e gelmesine çok sevindiğim "İşte benim Zeki Müren" sergisi. Sergi 18 Eylül – 30 Ekim tarihleri arasında İzmir Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir. Farklı renklerin buluştuğu ışıltı olan sanat güneşimizin biyografisini fotoğraflar, kostümler, kendisinin tasarımları, el yazıları, hatta sinema filmi ile harmanlayan sergi oldukça etkiyici. Zeki Müren’in 18 yıldır Türk Eğitim Vakfı ile Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı arşivinde bulunan fotoğrafları ve özel eşyalarından oluşan sergi, sanatçının, sağlığında ancak bir bölümünü düzenleyebildiği, diğer bir bölümü tarihsiz, açıklamasız halde duran, kimisi daha dün çekilmiş gibi canlı, kimisi yılların yorgunluğuna yenik düşmüş on bine yakın fotoğrafı, desenleri, kostümleri, plakları, şiirleri, notları ve arşiv görüntüleri, kısacası dolu dolu geçmiş bir yaşamdan arda kalan belgeleri bir araya getirmiş.Son olarak eklemek istediğim bir anektot; sergide geçmişten günümüze yaşanmış güncel olaylar Zeki Mürenin kariyer basamakları bilgileri ile tarihsel olarak eşlenmiş biçimde bizlere sunulmuş.
Son olarak ise Devlet Tiyatroları'nda sergilenen Kurban oyunundan bahsedeceğim. Başkaldıran bir kadının trajik öyküsünü anlatan oyun tek perdelik ve bir  saat yirmi dakika sürmekte. Dramatik yapısı ile Antik Yunan tragedyası özellikleri taşıyan Kurban, yerelden evrensele varmayı başarabilen bir yapıt olarak hem ulusal tiyatro kurma çabalarımıza hem de yerel ve çağdaş tragedyaya önemli bir katkı sunuyor. Oyunda; erkek egemen toplumların baskısı altında ezilen kadın figürü olan Zehra’nın töreye ve geleneklere direnişi konu alınmış.  

Yazan : Güngör Dilmen Yöneten : Tayfun Erarslan 
Herkese tavsiye ederim :')Gününüz güzel geçsin şarkımız da burada https://www.youtube.com/watch?v=y8pvXLVu8Yk
Herkese sevgiler  ^.^


  
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder